Microsoft та SRL Diagnostics розробили інструмент на базі штучного інтелекту, який допомагає виявляти рак шийки матки. Зазначимо, сама система не ставить діагноз, остаточне рішення, як і раніше, ухвалюють кваліфіковані лікарі. Однак ШІ-система здатна швидко проаналізувати дані множини пацієнтів і виділити серед них групу ризику, яку вже належить докладніше діагностувати профільним лікарям.
Команда спеціалістів навчила ШІ визначати ознаки раку, забезпечуючи його «тисячами» анотованих зображень мазка з шийки матки, щоб допомогти виявити аномалії (включаючи приклади передракового стану), які потребують більш пильної уваги фахівців. Потім лікарям потрібно буде уважніше вивчити ті матеріали, які викликають реальне занепокоєння.
Розроблена система вже готова до попереднього внутрішнього тестування в SRL Diagnostics. Поки що вона не використовується у повсякденній практиці. Тим не менш, це вже певний результат проти інших систем діагностики раку з урахуванням ШІ, які зазвичай є лише експериментами.
Зазначимо, рак шийки матки є досить поширеним захворюванням. В одній лише Індії щорічно від цього захворювання вмирає близько 67 тис. жінок. У всьому світі смертність від цього різновиду раку перевищує чверть мільйона жінок на рік. За даними ВООЗ, рак шийки матки посідає сьоме місце серед найпоширеніших видів онкологічних захворювань серед жінок Європейського регіону. Він посідає сьоме місце як за поширеністю (11,2 на 100 тис. населення), і за смертністю (3,8 на 100 тис. населення). В Україні ці показники ще гірші – четверте місце за поширеністю (17,1 на 100 тис. населення) та третє – за смертністю (6,6 на 100 тис. населення). Незважаючи на свою широку поширеність, існує не так багато лікарів, які здатні обробляти мазки Папаніколау і допомагати жінкам своєчасно виявляти недугу. Ситуація сумніша у країнах, де населення найчастіше позбавлене нормального медичного обслуговування, а масова діагностика утруднена. Лише компанія SRL Diagnostics отримує для діагностики понад 100 тис. зразків на рік. У цьому 98% їх містять ознак патології, але їх вивчення потрібно задіяти кваліфікований медичний персонал. Тепер же ШІ дозволить лікарям зосередитися лише на 2% проблемних зразків та допомогти жінкам своєчасно розпочати лікування.