Американський стартап розробив тест на визначення схильності до хвороб та розумових здібностей ембріона перед ЕКЗ

Американський стартап Genomic Prediction розробив тест LifeView на визначення генетичних схильностей та розумових здібностей ембріона. Стартап пропонує тест парам, які планують ЕКЗ, повідомляє MIT Technology Review з посиланням на компанію.

Genomic Prediction стверджує, що ДНК може визначити схильність ембріона до 11 хвороб і спрогнозувати низький рівень інтелекту дитини. Тест
буде проводитися перед імплантацією ембріона у матку.

Дослідження проводиться на кількох клітинах, вилучених з ембріона перед ЕКЗ. Genomic Prediction вимірює ДНК ембріона у кількох сотнях тисяч генетичних позицій. Після цього фахівці формують статистику, за якою можна визначити ймовірність захворювання дитини на пізніших етапах життя.

Стартап складає «табель з оцінками» для ембріонів, за допомогою якого майбутні батьки можуть вибрати дитину. Результати містять оцінки схильності до діабету, інфаркту та п’яти видів раку.

Поки що прогнозування здоров’я — основний результат таких тестів. Що стосується майбутніх розумових здібностей дитини, поки компанія попереджає, що тут може прогнозувати тільки розумову і IQ нижче 70 балів.

При цьому стартап не дає жодних гарантій. У юридичній відмові від відповідальності йдеться про те, що тестування «НЕ є діагностичним».

Опитані виданням дослідники розкритикували розробку компанії.

Безвідповідально вважати, що наука перебуває у тому етапі, коли ми можемо точно передбачити майбутнє ембріона. Такої науки просто ще нема.

У травні 2019 року Єврейський університет в Єрусалимі опублікував доповідь про те, що ефективність таких тестів низька. Автори дослідження дійшли висновку, що полігенний
метод для визначення найвищої або найрозумнішої дитини в групі ембріонів допоможе визначити різницю лише в 2,5 см або три бали IQ.

Компанія працює над проектом з 2017 року, доки він на попередній стадії, але вже є перші клієнти. Їхню кількість стартап не розкриває. Найближчим часом Genomic Prediction планує подати дослідження за першими результатами. Центри репродукції поки що не користуються послугами компанії. Майбутні батьки дізнаються про компанію від знайомих, новин або листівок Genomic Prediction у лікарів. У жовтні 2019 року компанія представила свою розробку на щорічній зустрічі лікарів-репродуктологів у Філадельфії. Рекламний банер на стенді говорив: «У неї усмішка та вуха твого партнера. Тільки без ризику захворювання на діабет».